שיטת 4 השלבים של שמחה אייזנר להפסקת התקפי חרדה
 

76 סיבות בגללן אנשים לא הולכים אל טיפול בהתקפי חרדה - חלק 1

התקפי חרדה נשנים יכולים להיות אחת מהבעיות הקשות ביותר שאדם עלול לחוות בחייו. למרות זאת, רוב האנשים יעדיפו לא ללכת לטיפול בהתקפי חרדה מאשר האנשים שכן ילכו.

מבחינה "הגיונית" דבר זה לא נראה מציאותי, אך העובדות מראות שכך זה.

מדוע אדם הסובל מהתקפי חרדה לא ילך לטיפול בהם?

הנה 76 סיבות אפשריות:

- חוסר אמונה שקיים טיפול שיכול באמת להפסיק התקפי חרדה.

חוסר אמונה נובע מאירוע שעברת. לדוגמא: אם עברת אירוע שבו חווית התקף חרדה קשה, ייתכן ובאופן תת-מודע "הסקת" שזה כל כך קשה שלא ייתכן שיש לזה פתרון. לחילופין, ייתכן וכך שמעת מאיש מקצוע או שכך קראת במאמר כלשהו.

חוסר אמונה בכך שקיים טיפול להתקפי חרדה הוא פשוט "חוסר אמונה". זה כמו שאדם לא מאמין שהוא יתקבל לתואר באוניברסיטה או שאדם לא מאמין שאשה תרצה בקשר איתו. הכוונה היא: חוסר אמונה זה לא "עובדה מחייבת לגבי פוטנציאל מסויים". זה סך הכל "תחושת סקפטיות".

אני בחיי הייתי סקפטי לגבי הרבה דברים... למדתי מקצועות שבהם צריך לשאול על כל דבר, במקומות שונים בהם עברתי תמיד הייתי מי ששואל הכי הרבה שאלות ולא מקבל שום דבר כמובן מאליו... ולמרות הכל הצלחתי להשיג דברים שרציתי. הכוונה היא: גם אם יש חוסר אמון בעובדה שאפשר להפסיק התקפי חרדה, אין זה אומר שאי אפשר לתת צ'אנס לאדם שיש לו ניסיון של שנים בטיפול בבעיה זו.

- אי רצון להפתח בפני אדם זר.

כמובן שכל אחד מאיתנו רוצה לשמור על הפרטיות, לא להחשף בפני אדם לא מוכר ובאופן כללי להרגיש בטוח עם ה"סודות האישיים". עם זאת, ה"סודות האישיים" האלו הם בדיוק מה שגורמים במרבית המקרים להתקפי החרדה או לבעיות אחרות. כל עוד שתשמור אותם בלב, איך הם ייפתרו?

אתה צריך להבין שלכולם יש "סודות" ודברים שהוא היה מעדיף שהוא לא היה עובר. עם זאת, רק ב"פריקה" שלהם, אפשר לשחרר אותם מעצמך.

כל זה מתווסף כמובן לעובדה שמטפל חייב לשמור על סודיות ועל דיסקרטיות.

- אי נתינת אמון באדם שבחר להיות מטפל כמקצוע.

בשוק יש הרבה שרלטנים, נוכלים וכאלו שמנצלים אנשים במצוקה. ובאופן טבעי זה מעורר חשש: מהיכן אני יודע שהמטפל אליו אני רוצה ללכת הוא אדם ישר ובעל עמוד שדרה מוסרי?

התשובה הכי טובה היא שעצם זה שיש לך את החשש הזה, זה מה שיאפשר לחושים הטבעיים שלך "לקלוט" אם האדם מולך הוא שרלטן או איש אמת.

חז"ל אמרו (תלמוד בבלי מסכת סוטה דף ט עמוד ב): "ניכרים דברי אמת", והכוונה היא: שהאמת בולטת. היא יוצאת החוצה. אם תפגוש באדם שפועל על פי האמת, אתה תרגיש את זה.

- פגיעה ב"תובנה" שאני יכול לעזור לעצמי / שאני לא צריך אף אחד.

בבעיות פיזיות, מגיל קטן מחנכים אותנו שאנחנו חייבים ללכת לרופא כדי שיעזור לנו. לעומתם, בבעיות בתחום הנפש, הרבה אנשים מתחנכים שצריך "להיות חזק", לשמור את הדברים בפנים, לא לספר עליהם לאף אחד ולנסות לפתור אותם בינך לבין עצמך.

בא נטיל "ספק" בצורת התנהגות זאת.

האם באמת השיטה הכי אפקטיבית בבעיה בתחום הנפש זה להעזר אך ורק בעצמך?

הרי מן הסתם אתה לא אובייקטיבי במאה אחוז. יש לך "אינטרסים" בבעיה, יש לך "שוחד" כאן. הרי אתה אוהב את עצמך ורוצה בטובתך, וזה עצמו כבר גורם לך לא לראות את הדברים כפי שהם בצורה אובייקטיבית מלאה.

לעומת זאת, איש מקצוע שלמד והוכשר במשך שנים, מאומן לראות את הדברים בצורה יבשה, קרה ואובייקטיבית. בצורה כזאת, נטולת רגשות, המטפל יכול "לראות" מהן הנקודות ש"חוסמות" את המטופל.

לסיכום עניין זה, לנסות לפתור בעיה בתחום הנפש בינך לבין עצמך היא אמנם אינה רעיון לא טוב, אך כמובן שאיש מקצוע מנוסה יוכל לעזור לך במידה רבה, ואולי אף להראות לך נקודות שלבד יהיה לך בלתי אפשרי לגלות.

לחלק השני לחץ כאן.

 

.

איך לעצור התקפי חרדה

        מתנה מיוחדת!
   מלא את פרטיך להורדה:

שם פרטי
 
אימייל     
      
בהרשמתך תצורף לניוזלטר שיגיע מעת לעת.
      פרטיך לעולם לא יועברו לאדם אחר.