שיטת 4 השלבים של שמחה אייזנר להפסקת התקפי חרדה
 

76 סיבות בגללן אנשים לא הולכים אל טיפול בהתקפי חרדה - חלק 11

(המשך למאמר 76 סיבות בגללן אנשים לא הולכים אל טיפול בהתקפי חרדה - חלק 1חלק 2, חלק 3, חלק 4, חלק 5, חלק 6, חלק 7, חלק 8, חלק 9, חלק 10)

- התקפי חרדה גורמים לי לחשוב שאצטרך לעשות משהו על מנת שהם ייפסקו. כמו למשל להתאמן על החלפת מחשבות, לעשות הרפיות וכדומה. האם יש טיפול שיכול להפסיק אותם בצורה כזאת שגם בלי פעולות אקטיביות הם לא יופיעו שוב?

הרפיות, דמיונות חיוביים, נשימות מהבטן ודברים נוספים הם במקרה הטוב כיסוי טוב להתקפי החרדה. כלומר - הם אינם מרפאים אותם מהשורש. זה כמו שאתה כועס על מישהו ואתה נושם באיטיות - דבר זה יכול להפחית את הכעס, אך לא להעלים אותו. כדי להעלים את הכעס צריך לסלוח לאדם שהכעיס אותך. ברגע שתסלח לאותו אדם, כבר לא תצטרך "לנשום באיטיות" מהסיבה שכלל לא יהיה כעס.

כך גם עם התקפי החרדה, ברגע שייתרפאו השורשים שלהם, לא תצטרך להיות "אקטיבי" כדי שהם לא יופיעו בשנית.

- האם אפשר לרפא התקפי חרדה דרך טיפול אלטרנטיבי? אני מאמין אך ורק בשיטות קונבציונליות?

השיטות הנחשבות כקונבציונליות בפעמים רבות אינם שואפים כלל להפסיק את התקפי החרדה. הם שואפים ללמוד אותך לקבל אותם / להבין אותם / ללמוד איך לחיות כשהם ברגע וכדומה. כלומר: הם במקרים רבים כלל לא הכלי המתאים לפתרון הבעיה.

האם תלך לשיטה שאינה מיועדת לפתרון בעיה, אפילו אם היא נחשבת "קונבציונלית"?

- אבא שלי / אמא שלי / אחרים במשפחה סובלים מהתקפי חרדה, כנראה שזה משהו גנטי? איך אפשר לרפא משהו גנטי?

בלי להכנס לדיון האם התקפי החרדה נובעים מהגנים או לא, בעיות באמת יכולות לעבור "מדור לדור". אך אין זה אומר שאתה לא יכול להיות האדם שיפסיק את "השושלת" הזאת. כלומר: גם אם לאחד מהוריך יש התקפי חרדה, ברגע שאתה תשחרר את המטען הגורם להם, ההתקפים יפסיקו מלהופיע אצלך ולא תעביר אותם הלאה.

- קראתי כל כך הרבה חומר על זה שאי אפשר להפסיק התקפי חרדה שאני פוחד שהפכתי להיות סקפטי בצורה כזאת שלא תאפשר לי "לקבל" טיפול אמיתי לבעיה.

גם אם "הוטמע" בך ש"אי אפשר להפסיק התקפי חרדה" אפשר לשחרר את ה"הטמעה" הזאת דרך שיטות TAT ו-EP.

- התקפי החרדה גרמו לי לפחד לצאת מהבית. גם אם יפסיקו ההתקפים, מי ערב לכך שגם לא אפחד לצאת מהבית?

הפחד האמיתי שלך אינו לצאת מהבית, הפחד שלך הוא לחוות התקף חרדה מחוץ לבית. ברגע שלא יהיו יותר התקפי חרדה, גם הפחד לצאת מהבית ייעלם שכן לא תפחד מהגעת התקף נוסף.

- איך התקפי החרדה ייפסקו בלי שאבין מה עשיתי לא נכון שבגללם הופיעו ההתקפים מלכתחילה?

התקפי חרדה נובעים בדרך כלל מרשמים שהוטמעו בך מוקדם בחיים. כלומר, הגורמים להתקפים אינם דברים ש"עשית בכוונה", אלא יותר "רשמים" שהוכנסו לך בתקופה מוקדמת מאד.

גם אם התקפי החרדה הופיעו כתוצאה מדבר שעשית, תוך כדי הטיפול אתה תבין מה היה הדבר הזה ובאופן אוטומטי תדע בהמשך החיים שלא כדאי לך לעשות את הדבר שבגללו התחילו ההתקפים. זה כמו שאחרי שנגעת בתנור פעם "למדת" שלא כדאי לגעת בתנור. כך גם כשתבין מה גרם להתקפי החרדה, באופן אוטומטי תזהר לא לעשות שוב את מה שגרם להם.

- התקפי החרדה גרמו לשינוי באופן תפיסתי את מטרתי בעולם. אני עכשיו חושב שאולי אני צריך להשלים מטרות בתחום העזרה לאנשים. אם ההתקפים ייעלמו, אשכח כמה זה כואב, והעזרה שלי לאנשים נוספים תפגע.

גם אם המטרה שלך היא לעזור לאנשים, תוכל לעזור בהרבה יותר אפקטיביות אם "תרגיש טוב" ותהיה "מעל הבעיה". כשאתה בתוך בעיה, אתה לא מסוגל לראות באופן בהיר איך לצאת ממנה. האם היית רוצה ללכת למטפל עם בעיה בתחום בו אתה רוצה עזרה?

לחלק הבא לחץ כאן.

 

.

איך לעצור התקפי חרדה

        מתנה מיוחדת!
   מלא את פרטיך להורדה:

שם פרטי
 
אימייל     
      
בהרשמתך תצורף לניוזלטר שיגיע מעת לעת.
      פרטיך לעולם לא יועברו לאדם אחר.