שיטת 4 השלבים של שמחה אייזנר להפסקת התקפי חרדה
 

76 סיבות בגללן אנשים לא הולכים אל טיפול בהתקפי חרדה - חלק 4

(המשך למאמר 76 סיבות בגללן אנשים לא הולכים אל טיפול בהתקפי חרדה - חלק 1חלק 2, חלק 3)

- התקפי חרדה נובעים מחוסר כימי במח. אני לא מבין איך אפשר דרך שיטת טיפול אלטרנטיבית לרפא אותם?

בלי להכנס לדיון של האם התקפי חרדה נובעים מחוסר כימי, ראיתי כל כך הרבה אנשים עם בעיה בתחום החרדה שהתרפאו ממנה בלי שום צורך בכדורים, כך ש"עובדתית", אפשר לרפא התקפי חרדה גם בלי כדורים פסיכיאטריים.

- איך אפשר לרפא את התקפי החרדה? הרי הם מנגנון טבעי, אי אפשר להפסיק את המנגנון לגמרי?

גם כעס הוא מנגנון טבעי. גם פחד הוא מנגנון טבעי וכו'. יש הרבה "מנגנונים טבעיים", אך הם אמורים לפעול רק תחת תנאים מסויימים. התקפי חרדה שמופיעים כשאין סכנת חיים ממשית נובעים אך ורק מאינפורמציה מוטעית בתת-מודע. ברגע שהאינפורמציה הזאת תתנקה, התקפי החרדה לא יופיעו במצבי שגרה.

- טיפול שלא יעזור לי לקבל כישורי חיים לא יוכל לעזור לי גם להפסיק את התקפי החרדה וגם לשמר את המצב הטוב.

אמנם שיטת 4 השלבים אינה "מלמדת" אותך איך להתמודד עם החיים. אך "התמודדות עם החיים" זה דבר טבעי. כלומר, כמו שבאופן טבעי אתה יודע ללכת, לדבר וכדומה, גם כך באופן טבעי אתה אמור לדעת איך להתמודד עם החיים.

אחרי שהתקפי החרדה יפסיקו מלהופיע, יהיה לך גישה רחבה יותר למשאבים השונים שנמצאים בתוכך כך שתוכל להתמודד עם אתגרי החיים השונים שעלולים להגיע במהלך החיים.

באמת ייתכן ותרצה גם ללמוד יכולות התמודדות שונות. את אלו אתה יכול ללמוד מאנשי מקצוע אחרים, מספרים, מסדנאות וכדומה. בכל מקרה, אחרי סיום התקפי החרדה, יהיו לך הרבה יותר משאבים נפשיים להתמודד עם כל אתגר שעלול להגיע אליך.

- התקפי החרדה עוזרים לי. לפני שהם הופיעו הייתי "תוסס", דבר שהכניס אותי לבעיות שונות. מאז שהתחילו התקפי החרדה אני "מיושב" יותר. אני מפחד שאם התקפי החרדה ייעלמו אחזור להיות כפי שהייתי פעם.

מה שאתה בעצם רוצה זה "מחסום" מלחיות באופן "תוסס". כרגע מה שמהווה את ה"מחסום" הזה זה התקפי החרדה. דרך שיטת 4 השלבים, אפשר לשקם את המחסום הטבעי שאמור להיות - מחסום ה"היגיון" (מה שחוסם אותך מ"לתסוס" אמור להיות ההגיון שלך שילחש לך שאם תעשה א' ו-ב', יהיה לזה תוצאות לא טובות. לפעמים ההגיון הזה "נחסם").

אחרי שתרגיש שאתה יכול לשלוט על ההתנהגויות שלך, במילא לא יהיה "צורך" יותר בהתקפי החרדה.

- התקפי החרדה נמשכים כל כך הרבה שנים. אני פשוט לא מאמין שבטיפול קצר אפשר לשחרר את זה.

גם אם אתה סובל מהתקפי חרדה במשך שנים רבות, אין זה אומר שזה "השתקע" בך. זה רק אומר שהסימפטומים נמשכו הרבה זמן.

זה כמו למשל שמישהו כועס שנים רבות על מישהו. אין זה אומר שהוא לא יכול להתפייס איתו, למרות שחלפו הרבה שנים. כך גם עם התקפי החרדה, גם אם הם נמשכו שנים רבות, דרך שחרור הגורמים שלהם אפשר להפסיק אותם.

לחלק הבא לחץ כאן.

 

.

איך לעצור התקפי חרדה

        מתנה מיוחדת!
   מלא את פרטיך להורדה:

שם פרטי
 
אימייל     
      
בהרשמתך תצורף לניוזלטר שיגיע מעת לעת.
      פרטיך לעולם לא יועברו לאדם אחר.