שיטת 4 השלבים של שמחה אייזנר להפסקת התקפי חרדה
 

מדוע ההתקפים לא מפסיקים מעצמם?

כשחווית את התקף החרדה הראשון, לא ידעת מהו הדבר אותו אתה מרגיש. כנראה שחשבת שמדובר בהתקף לב ופנית לבית חולים. רק לאחר שעשו לך בדיקת א.ק.ג ובדיקות דם, ובהנחה שאחד מאנשי הצוות יידע אותך בדבר, הבנת שבעצם חווית התקף חרדה.

לאחר מספר ימים, שכחת את ההתקף וחזרת לחיות באופן "רגיל". אולם לאחר עוד מספר ימים, התקף חרדה נוסף הופיע. ייתכן ושוב חזרת לבית החולים, רק כדי לשמוע שוב שאין לך שום בעיה פיזית.

לאחר מכן התקפי חרדה נוספים הגיעו, ובשלב מסויים, ייתכן והתחלת לפתח פחדים מהתקפים נוספים. ייתכן והתחלת להמנע מדברים שפעם הופיעו בהקשר של התקף חרדה.

לאחר תקופה נוספת, אתה מוצא שאתה בתוך "בית כלא" מסויים. אתה לא "חופשי" לעשות כפי העולה על רוחך. בכל החלטה אתה שוקל האם זה עלול לעורר התקף חרדה, אתה מוצא שאתה נמנע מפעילויות רבות שפעם היית עושה בלי בעיה ומכל דבר המסוגל לעורר התקף חרדה אתה נמנע.

האם שאלת את עצמך - איך זה ייתכן שההתקפים אינם מפסיקים? הרי עצבות, חוסר אהבה ממישהו, דכדוך, חוסר חשק, ועוד תחושות רבות אחרות - נפסקות אחרי זמן מה, ואילו ההתקפים רק הולכים וממשיכים ומוסיפים עוד ועוד "הגבלות"?

התשובה לשאלה זו היא שהתקפי חרדה הם מנגנון המופעל עקב "תובנות" בתת-מודע ה"חושבות" שאירועים שגרתיים יומיומיים הם אירועים מסכני חיים (הסתכל בכתבה איך להפסיק לחשוב שההתקפים לעולם לא ייגמרו להסבר מלא).

כל עוד "תובנות" אלו נמצאות בתת-מודע, ההתקפים ימשיכו להיות. ה"תובנות" בתת-מודע פשוט מכריחות את מערכת ההישרדות להפעיל את ההתקפים.

דכדוך, חוסר חשק וכדומה יכולים לנבוע מדבר קטן במציאות, שאחרי שהוא כבר לא נמצא, אין סיבה יותר להמשיך להיות מדוכדך.

אך התקפי חרדה מופיעים בגלל "תובנות" הרבה יותר פנימיות ושורשיות. "תובנות" אלו בדרך כלל לא ייעלמו מעצמן "עם הזמן". התובנות נמצאות בתוך התת-מודע. הם אינן "מחשבות שכליות" שאפשר פשוט "להוכיח" שאינן נכונות.

לסיכום, התקפי חרדה מופיעים בגלל "תובנות" בתת-מודע המפרשות את המציאות כדבר מסוכן. כל עוד שתובנות אלו קיימות, ההתקפים יימשכו. 

 

.

איך לעצור התקפי חרדה

        מתנה מיוחדת!
   מלא את פרטיך להורדה:

שם פרטי
 
אימייל     
      
בהרשמתך תצורף לניוזלטר שיגיע מעת לעת.
      פרטיך לעולם לא יועברו לאדם אחר.